11.12.06

Napomena !

Svi oni koji su mi dali svoje email adrese dobili su poziv da sudjeluju u kreiranju bloga kao autori. Osim što možete komentirati sve one postove koje ja stavim na blog od sada možete i sami stavljati svoje dojmove i komentare odvojeno od mojih. Kako se radionica bliži svojem kraju vjerujem da ćete uvidjeti kako je blog dobar izvor infomacije te podsjetnik na ono što smo prošli na satu.

Što se mene tiče, kao što sam već rekla, jako me zanima napredovanje i bilo kakvi pomaci koje imate u učenju. Isto tako ukoliko dođete do nekih problema ili ste zaboravili neke informacije koje ste čuli na radionici, uvijek me možete pitati.

Pozdrav društvo, i sretno u predzadnjem tjednu ovog polugodišta !!!

4. sat - natjecanje



Grupa od 8 do 11 : natjecanje je počelo.


A ima i nekog poznatog u pozadini. Da, da to je prof. Kurnik.




Tjelesnjaci prve grupe na djelu.




A evo i vizualaca na djelu !!! (Svatko ima svoj zadatak - Domagoj reže iz časopisa, ostali crtaju i prate tekst...organizacija na visini)


Pobjednici su bili : Frane, Lucija i Domagoj (usprkos početnom zaostajanju za drugom grupom uspješno su nadoknadili sve bodove i prestigli ih u zadnjim pitanjima)

Čestitke i : Anji, Viktoru te Miji jer su im pitanja bila izvrsna , a i dobro su se držali usprkos svemu.




Kreće grupa od 12 do 15.




(Zrinka je jedini auditivni tip u grupi pa je zato sama u grupi... sorry Zrinka!)





Vizualci su krenuli vrlo dinamično. Kasnije se potvrdilo da su imali vrlo zanimljiv sistem bilježenja.




Tjelesnjaci u grupnom radu za koji su osvojili dodatni bod.



No i vizualci su pokazali da znaju raditi u grupi. Organizirali su se i podijelili zadatke za što su i oni osvojili dodatni bod.



Da, istina je, to je Frane Balunović u obradi teksta !!! I da, sjedi na lopti u vrlo udobnom položaju. Zar tjelesnjaci nisu zanimljiva bića? ... :)




Pogled iz drugog kuta.




Vizualci u izradi svoje mentalne mape na temu evolicije biljaka. SVI sudjeluju !!!!!! :)




Nije loše, nije loše !!!! (oni žuti post-its označuju mjesto koje je iz nekog razloga bilo ljepljivo. ha ha ha )



Saša ureduje.




Tjelesnjaci i Zrinka u igri. Da, učenje može biti i zabavno. Ovo je idealno za tjelesnjake i auditivni tip jer se gradivo ponavlja na aktivan način kroz igru i u grupi.



Saša i njegova lopta.


Na kraju natjecanja pobijedila je grupa "Ribafish": Frane, Zrinka, Laura, Josipa
no moram priznati da se i grupa "Corny"( Ana-Marija, Iva, Sandra, Saša) dobro borila.


Grupa od 15.30 do 18.30


Vizualci treće grupe.




Tjelesnjaci treće grupe u obradi teksta.


Pobjednici treće grupe bile su vizualke: Ivona, Petra i Lana iako je grupa sa Danijelom, Rubinom i Larom bila je neumoljiva u bodovanju.

7.12.06

Recepti za "tjelesnjake" :

Tjelesni tip tj. stil učenja ima svega 5% ukupnog broja ljudi.
Na žalost tom se tipu posvećuje puno manje vremena tijekom predavanja nego drugim tipovima pa im je vrlo često dosadno i prije drugih izgube koncentraciju.No ne brinite, iako vam klasična nastava nije u potpunosti prilagođena, možete sa svoje strane učiniti dovoljno kako biste u školi napredovali i bili uspješni.

Kako? Evo, sada dok ste još na početku poznanstva sa svojim stilom učenja sam vam pripremila par recepata o čijim detaljima možete pročitati u nastavku ......

Najvažnije za tjelesni tip:

01. Gibaj se, gibaj !

Tjelesni tip najbolje uči kroz aktivnost i pokret. Pa onda si to nemojte uskratiti.
Kao i slušni tip, možete si gradivo snimiti na CD ili prenijeti na MP3 player te slušati dok trčite oko kvarta, vježbate na fitnesu i slično. Ma dovoljno vam je i da samo hodate po sobi dok ponavljate gradivo.

02. Stanke

Vama treba veći broj stanaka kako biste održali koncentraciju. U tome nema ništa loše, ako se nakon stanke opet vratite učenju i ako stanka nije preduga. Dovoljno vam je da napravite krug po stanu, protegnete noge ili potpuno rastegnete. Ponekad je dovoljno samo i to da malo razgibate ramena dok sjedite te čvrsto stisnete ruke i noge te ih nakon toga opustite.

03. Modeli

Važno vam je učiti na trodimenzionalnim modelima koje možete izvrtiti u rkama, okretati i pregledati sa svih strana. Primjenite to u svim predmetima kod kojih je to moguće.



Što raditi uvijek:

Kretati se tijekom učenja. Na ovaj ili onaj način, ali kretanje je jedina stvar koja mora biti ukomponirana u učenje.


Jednostavni savjeti za "kod kuće":

Kupite malu mekanu lopticu
    • gradivo napišite na papire te polijepite po sobi. Dok ponavljate lopticom pogodite onaj papir na kojem se nalazi taj dio gradiva.
    • dok ponavljate gradivo vrtite lopticu po ruci ili ju samo „gnjecajte“
Hodajte po sobi dok učite
Češće pravite stanke
Snimite gradivo na Cd ili kazetu te slušajte tijekom fizičke aktivnosti



Jednostavni savjeti za "na satu":

Sudjelujte u diskusijama na nastavi, pitajte pitanja, dajte neke odgovore ili prijedloge..... to će vaš držati aktivnima tijekom sata, a aktivnost je ono što vi trebate

Kada je potrebno malo se protegnite ( ne mora biti vidljivo, dovoljno je da stegnete i opustite noge i ruke ili malo razgibate ramena)


Vodite bilješke na satu, kratke i koncizne kao što smo naučili u tekstu o Medvednici – kod kuće si možete nadopuniti neke rupe i potom sve bitno snimiti na CD ili kazetu kako biste kasnije slušali tijekom učenja.

Recepti za auditivni tip :

Slušni tip tj. stil učenja ima 25% ukupnog broja ljudi.
Kao što i sam naziv kaže, taj tip informacije prima ponajviše preko sluha – važno im je da čuju ono što se uči. Oni su u najboljoj poziciji na satu gdje se nastava često prenosi govorenjem i tumačenjem, a učenici trebaju slušati i bilježiti. To slušnim tipovima nije teško pa vrlo često sudjeluju i u diskusijama na temu gradiva koje se obrađuje. Vrlo često se kod kuće vrlo malo trebaju podsjećati jer su većinu gradiva „upili“ na satu.

Slušni tipovi – to su sve vaše prednosti i kao što sam već rekla vizualcima za njihove : ISKORISTITE TO!

Kako? Evo, sada dok ste još na početku poznanstva sa svojim stilom učenja sam vam pripremila par recepata o čijim detaljima možete pročitati u nastavku ......


Najvažnije za slušni tip:

01. Čuti ili ne čuti, pitanje je sad

Sve što učite, učite na glas. Vašem tipu je potrebno da ČUJE to što je potrebno zapamtiti. Na satu je to lako jer vam profesor govori, ali taj princip prenesite i na učenje kod kuće. Snimite informacije koje trebate zapamtiti na CD, kazetu ili diktafon – što god da vam je pri ruci. Slušajte to tijekom putovanja u školu, prije spavanja ili poslije buđenja, te u terminima ponavljanja i revizije prije testova.

.... ukoliko imate računalo, mikrofon i pržilicu možete si napraviti pravu malu „knjižnicu za učenje“ tako da sve tekstove, informacije i slično snimite preko mikrofona na kompjuter a onda s kompjutera i na CD ili čak direktno na MP3 player. Jedan od softwarea koje možete koristiti za taj postupak je MIXCRAFT kojeg po povoljnoj cijeni možete naći na www.acoustica.com/mixcraft/ . Dovoljno je jednostavan da ga čak i amateri mogu koristiti, a ako imate bilo kakvih pitanja u svezi toga slobodno me pitajte jer sam ga već isprobala i vidjela kako funkcionira.

02. „Pale sam na svijetu“ ili......

Tu možete birati. Kod vas funkcionira i učenje na samo (učenjem na glas), ali i učenje u paru. Kako volite diskusije i razgovore tako i informacije koje trebate naučiti bolje „ulaze u glavu“ kada ih pretresete s nekim u razgovoru, međusobnom ispitivanju i provjerama. Neka vas netko iz kuće ispita prije ili poslije spavanja, prije testova i sl. Vama je potrebno da izgovorite ono što trebate znati.

03. Glazba

Nekima odgovara ako im u pozadini svira neka glazba. Provjerite vrijedi li to i za vas te koja je to glazba uz koju najbolje učite. Bit glazbe je samo da za vas stvori atmosferu u kojoj je vaša koncentracija najjača, nemojte ju koristiti kako biste „kao učili“....!!!!

04. A bilješke ????

Iako vašem tipu najbolje odgovara izgovoreni tekst ipak je važno da iz svega što učite izvadite najbitnije informacije koje onda učite slušno nego da ste suočeni sa nekoliko sati govorenog teksta na CDu. Učenje treba biti efikasno, a ono je takvo samo ako se fokusiramo na bitno. Dakle ne zaboravite na vježbice „Leonardo“ i „Medvednica“ koje smo obrađivali na 2. satu.


Što raditi uvijek :

Dok čitate neki tekst pokušajte ga čuti izgovorenog u glavi. One riječi koje su u tekstu na neki način istaknute čujte izgovorene glasnijim tonom i intenzitetom glasa.


Jednostavni savjeti za "kod kuće"

  • Bilješke sa sata detaljnije obradite kod kuće da ne biste zaboravili što se sve zaključilo taj sat
  • Nabavite MIXCRAFT i snimajte gradivo na Cde... to će vam znatno olakšati učenje
  • Učite u paru : prvo vi ispitujte, a onda neka vas ispituju.
  • Glasno ponavljajte gradivo

Jednostavni savjeti za "na satu"

  • Slušajte na satu. Tako ćete morati raditi manje kod kuće
  • Sudjelujte u diskusijama na nastavi, pitajte pitanja, dajte neke odgovore ili prijedloge.....
  • Vodite bilješke na satu, kratke i koncizne kao što smo naučili u tekstu o Medvednici – kod kuće si možete nadopuniti neke rupe i potom sve bitno snimiti na CD ili kazetu kako biste kasnije slušali tijekom učenja.

Recepti za „vizualce“

Kao što smo na prošlom satu naučili, postoje tri tipa tj. stila učenja.
Vizualni je jedan od njih i čini ga 65% ukupnog broja ljudi.Neki od vas također pripadaju tom tipu i prepoznali ste se u karakteristikama koje čine taj tip kao što su - učenje kroz gledanje, potreba za ilustracijama, crtežima, slikama, shematskom prikazu informacija, pamćenje izraza lica te vođenje detaljnih bilježaka.Sve to možete upotrijebiti u svoju korist no pitanje koje ste mnogi od vas postavili je: KAKO TO UČINITI?

Odgovor je prilično jednostavan: „Ako znate što vam treba za efektivno učenje tada to uklopite u vaše svakodnevno učenje“. Sada dok ste još na početku poznanstva sa svojim stilom učenja to vam se može činiti nejasno i nedovoljno pa sam zato pripremila par recepata o čijim detaljima možete pročitati u nastavku ......


Najvažnije za „vizualce“:

01. Mentalne mape – najbolji šalabahter za „vizualce“

Ako ste vizualni tip to znači tekst ili gradivo koje obrađujete prikazati preko neke sheme (najbolja tehnika shematskog prikaza je tehnika MENTALNIIH MAPA, pogotovo za „vizualce“). Dakle svaki predmet koji učite, svako njegovo poglavlje pročitati te izvaditi bitno ( kao što smo to radili na tekstu o Medvednici), a nakon toga organizirati bilješke u obliku mentalne mape, koja će služiti kao podsjetnik. Za „vizualce“ to je najbolji šalabahter!!!!!!

Detalje o mentalnim mapama možete saznati i iz ovih knjiga:
-
Tony Buzan : „ Mentalne mape za klince“
-
Tony Buzan : „ Kako izrađivati mentalne mape“
-
te sve druge knjige od Tony Buzana (koji je razvio tehniku mentalnih mapa) mogu vam biti od velike koristi. Neke na žalost nisu prevedene na hrvatski, ali ako vam engleski nije problem tada imate dosta extra literature na tom području (www.amazon.com )


02. Važnost bilježaka – „biti ili ne biti“ pitanje za vizualce

Oni „vizualci“ koji imaju problema sa vođenjem bilježaka ( bilo da ih uopće ne vode ili ih vode na neuredan način) sada znaju da rade protiv svog tipa . Oni bi kao prioritet trebali postaviti „POPRAVITI VOĐENJE BILJEŠKI“ ili "VODITI BILJEŠKE REDOVITO I UREDNO ". To znači da svaki tekst trebaju obraditi kao što smo obradili Leonarda i Medvednicu te onda uredno izvaditi bitne činjenice i organizirati ih u mentalnu mapu.

  • Ako s vođenjem bilježaka imate problema na satu tada izrađujte malu shematsku mentalnu mapu od onoga što čujete od profesora tijekom sata, a onda te bilješke detaljizirajte dodatnom obradom kod kuće.

U početku vam se sve ovo to može činiti kao puno posla, ali s vremenom ćete primjetiti kako time uštedite veliku količinu vremena na ponavljanjima i reviziji gradiva prije testova.


03. Crteži, crteži, crteži....

Vi ste vizualci! Vi morate imati neki vizualni pregled informacija. Ako tekst u knjizi nema dovoljno crteža ili ilustracija za vas potražite ih na nekom drugom mjestu. Sva sreća, živimo u 21. stoljeću pa je internet dio gotovo svakog doma. Iskoristite to! Utipkajte pojam u Google tražilicu i da vidimo što će se vratiti kao rezultat. Ponekad ni ne sanjamo koliko informacija o nekoj temi možemo naći na internetu.

Ako ne internet, a onda neka dobra knjiga (na temu koju obrađujete) sa puno ilustracija i fotografija.

Budite kreativni. Istražujte. Otkrijte najbolje izvore za vas.


04. Kalednari i planeri

Koristite ih da zapišete svoje obaveze u učenju. To će vam dati opći vizualni pregled vaših obaveza za slijedeći tjedan.


Što raditi uvijek :
Uvijek, uvijek, ama baš uvijek si pokušajte vizualno predočiti gradivo koje obrađujete. Ta slika ostat će vam dulje u pamćenju nego da još 100 puta pročitate tekst.


Jednostavni savjeti za "kod kuće"
  1. Moj savjet je da vam je najbolje onu plutenu ploču na koju možete „pikati“ papire, crteže, izreske iz časopisa, mentalne mape i ostale informacije koje u tom trenutku učite.Između ostalog na njoj možete držati svoj veliki tjedni kalendar sa ubilježenim obavezama za bolji pregled i kontrolu nad situacijom.
  2. Koristite što više markera u bojama, flomastera i bojica kako biste tijekom učenja izvadili bitne informacije
  3. Uvijek imajte pri ruci papire u boji. Informacije vezane za jedno područje pišite na papir npr. naranđaste boje, a za drugo područje na papir npr. plave boje.
  4. Koristite post-its papiriće za bilježenje kratkih komentara ili označavanje važnih odjeljaka u tekstu. Sada ih ima u raznim oblicima- transparentni, mali, srednji, veliki pa čak i u obliku strelica i oblačića.



Jednostavni savjeti za "na satu"
  1. Gledajte što se zbiva na ploči, kakve izraze lica ima profesor da biste mogli odrediti koji su dijelovi gradiva na predavanju bitni. Sve komentare koji vam se pojave zabilježite na marginama knjige (ali samo ako je knjiga vaša!!!)
  2. Vodite redovito bilješke na satu... one mogu biti odmah sortirane u mentalnoj mapi shematskog oblika tako da su vam uočljiva račvanja ili poveznice unutar gradiva- tu istu mapu ćete kod kuće detaljnije i ljepše nacrtati tijekom obrade bilježaka i učenja.

27.11.06

Ukratko o 2.satu

Kao što smo zaključili jedna od karakteristika uspješnog učenika je da ima dobre bilješke, a to je ujedno i jedan od prvih koraka kod obrade informacija.Zato je prošli sat bio posvećen razvijanju upravo te vještine – vođenje kvalitetnih bilješki.
( nešto baš za vas Ante, Nina, Frane, Lana..... i ostali)

Glavna stvar kod toga je da se zna izdvojiti bitno od nebitnoga. Kad si tako skratite tekst, učenje 90 riječi se svodi na učenje njih 20 i automatski dobivate na vremenu. Tako u sat i pol vremena možete obraditi i do 40 stranica teksta udžbenika, a to stvarno nije za zanemariti.
Bilo bi dobro da čak napravite mali eksperiment pa da za jedan predmet tijekom ovog tjedna vodite bilješke onako kako smo naučili na prošlom satu. Mjerite si koliko ste vremena uštedjeli takvim načinom rada. (Da, da i ti Marko isto!!!!!!) I naravno javite mi rezultate eksperimenta.
U svakom slučaju kad se naviknete na taj način uštedjeti vrijeme tada organizacija i planiranje učenja ( s kojim većina imate problema) postaju jednostavniji zadatak, ali o tome na 4. satu.


No mene zanima još jedna stvar :

  • Čemu je onda služila ona vježba „Pristup tekstu“ (tekst o Leonardu) ?
  • Kako tu vježbu možemo uklopiti u ono što smo zaključili o obradi informacija te dobrom vođenju bilježaka?

To su moja pitanja za vas. Voljela bih čuti što o tome mislite i koji bi bio vaš zaključak.


Kao podsjetnik za kraj željela bih napomenuti je da i dalje upisujete svoj plan za svaki dan u svoj školski rokovnik, a isto tako da zapisujete i sve dojmove tokom ovog tjedna. To će nam biti od velike koristi na 4. satu kada ćemo raditi organiziranje. Primjetila sam da prošli sat niste donijeli zadaću koju ste izvlačili iz kovertice zato molim da ju donesete napisanu (u rokovnik naravno) slijedeći sat da ih pregledam.Sve u svemu mislim da je bilo jako zabavno na prošlom satu, a mnogi se očigledno slažu samnom jer su izdvojili lopticu kao stvar koja im se najviše svidjela. Kao što sam već rekla Josipi (vidi komentar pod odgovore za 20.11.) još imamo puno toga lijepog i korisnog za naučiti i moram priznati da jedva čekam slijedeću subotu da nastavimo s dobrim radom.

Pozdrav i do čitanja

Irena

20.11.06

Pozdrav svima,

evo prošlo je par dana od radionice i dojmovi su se stigli malo slegnuti. Nadam se da ste zadovoljni sa onime što ste čuli i saznali na prvom satu. U svakom slučaju moj je cilj bio pokazati vam neke nove mogućnosti razmišljanja o situaciji i okolnostima u kojima pohađate školu, a najvažnije od svega željela sam vam pokazati da možete kontrolirati puno toga- vjerojatno i više nego ste mislili da možete. Sve vježbice koje ste dobili za zadaću služe upravo tome da vidite koliko kontorole imate, a ako ju nemate da osvjestite razlog i uzrok tome.
Tek smo na početku, stoga nemojte biti previše strogi prema sebi ako se stvari ne krenu mijenjati dovoljno brzo. Za sve treba vremena, ali glavno je da ste na pravom putu.

Čitajući vaše feedbackove veselilo me što ste globalno vrlo zadovoljni kako je protekao sat i što vam je on dao dosta za misliti o nekim svojim pristupima i navikama. Svakoga je ponukao da razmisli o nekim svojim slabijim točkama : koncentraciji, organizaciji, motivaciji, postavljanju ciljeva, optimizmu...... - a to mi je i bio cilj.
Jedine pritužbe bile su zbog previše pisanja te duljine radionice.
Stoga evo i moj odgovor: pisanja neće biti u tolikoj količini na drugim satovima. Ipak smo prvo morali postaviti nekakvu dijagnozu, a za to je trebalo malo kopati po svojim navikama i stavovima.
U vezi s duljinom radionice : znam da je tri sata nekima puno, ali zbog količine informacija koje vam želim predati u tom kratkom roku od 5 tjedana tri sata se pokazalo kao optimalno rješenje. Pokušat ću duljinu radionice kompenzirati češćim pauzama pa se nadam da će vam to biti dovoljno.

Jako se veselim čuti kako je protekao tjedan, da li ste malo drugačije gledali na stvari i kako je teklo ostvarivanje zadanih ciljeva.
Da li ste primjetili neke probleme? Što vam najviše prijeći da svoj naum ostvarite? Da li se tko uspio motivirati naučiti onaj "dosadan i naporan" latinski? Da li su vam rezultati ovaj tjedan bili malo bolji ili čak dramatično bolji?

Svi koji imaju komentare ili pitanja u vezi bilo čega vezanog za radionicu, zadaću ....uvijek su pozvani da ih postave ovdje tako da svi možemo sudjelovati u diskusiji.

Za sada pozdrav i do čitanja.
Irena

18.11.06

Počelo je, počelo !!!

Dragi moji polaznici!

Evo, danas je dan kad počinje radionica i moram priznati da mi je jako drago da je odaziv tako dobar . Očigledno vam je upravo ovako nešto trebalo.
Slijedećih 5 subota provesti ćemo učeći nove vještine i pri tome se, nadam se, ludo zabavljati. Škola i učenje su ponekad tako krivo opisani kao nešto naporno i dosadno i zato je moj cilj na ovoj vas radionici uvjeriti u suprotno. Jer kad naučite učiti na način koji potpuno odgovara vašem tipu, kad se budete znali organizirati tako da stignete sve - naučiti povijest za sutra, pročitati lektiru i rješiti pola zbirke matematičkih zadataka i još k tome otići na kavu s prijateljima - tada će učenje postati manje stresna stvar u vašem životu, a tko zna možda postane i najzabavnija. Kod takvih stvari se doista nikad ne zna ! :)

Zato samo hrabro i vidimo se !!!

Irena