
Kao što i sam naziv kaže, taj tip informacije prima ponajviše preko sluha – važno im je da čuju ono što se uči. Oni su u najboljoj poziciji na satu gdje se nastava često prenosi govorenjem i tumačenjem, a učenici trebaju slušati i bilježiti. To slušnim tipovima nije teško pa vrlo često sudjeluju i u diskusijama na temu gradiva koje se obrađuje. Vrlo često se kod kuće vrlo malo trebaju podsjećati jer su većinu gradiva „upili“ na satu.
Slušni tipovi – to su sve vaše prednosti i kao što sam već rekla vizualcima za njihove : ISKORISTITE TO!
Kako? Evo, sada dok ste još na početku poznanstva sa svojim stilom učenja sam vam pripremila par recepata o čijim detaljima možete pročitati u nastavku ......
Najvažnije za slušni tip:
01. Čuti ili ne čuti, pitanje je sad
Sve što učite, učite na glas. Vašem tipu je potrebno da ČUJE to što je potrebno zapamtiti. Na satu je to lako jer vam profesor govori, ali taj princip prenesite i na učenje kod kuće. Snimite informacije koje trebate zapamtiti na CD, kazetu ili diktafon – što god da vam je pri ruci. Slušajte to tijekom putovanja u školu, prije spavanja ili poslije buđenja, te u terminima ponavljanja i revizije prije testova.
.... ukoliko imate računalo, mikrofon i pržilicu možete si napraviti pravu malu „knjižnicu za učenje“ tako da sve tekstove, informacije i slično snimite preko mikrofona na kompjuter a onda s kompjutera i na CD ili čak direktno na MP3 player. Jedan od softwarea koje možete koristiti za taj postupak je MIXCRAFT kojeg po povoljnoj cijeni možete naći na www.acoustica.com/mixcraft/ . Dovoljno je jednostavan da ga čak i amateri mogu koristiti, a ako imate bilo kakvih pitanja u svezi toga slobodno me pitajte jer sam ga već isprobala i vidjela kako funkcionira.
02. „Pale sam na svijetu“ ili......
Tu možete birati. Kod vas funkcionira i učenje na samo (učenjem na glas), ali i učenje u paru. Kako volite diskusije i razgovore tako i informacije koje trebate naučiti bolje „ulaze u glavu“ kada ih pretresete s nekim u razgovoru, međusobnom ispitivanju i provjerama. Neka vas netko iz kuće ispita prije ili poslije spavanja, prije testova i sl. Vama je potrebno da izgovorite ono što trebate znati.
03. Glazba
Nekima odgovara ako im u pozadini svira neka glazba. Provjerite vrijedi li to i za vas te koja je to glazba uz koju najbolje učite. Bit glazbe je samo da za vas stvori atmosferu u kojoj je vaša koncentracija najjača, nemojte ju koristiti kako biste „kao učili“....!!!!
04. A bilješke ????
Iako vašem tipu najbolje odgovara izgovoreni tekst ipak je važno da iz svega što učite izvadite najbitnije informacije koje onda učite slušno nego da ste suočeni sa nekoliko sati govorenog teksta na CDu. Učenje treba biti efikasno, a ono je takvo samo ako se fokusiramo na bitno. Dakle ne zaboravite na vježbice „Leonardo“ i „Medvednica“ koje smo obrađivali na 2. satu.
Što raditi uvijek :
Dok čitate neki tekst pokušajte ga čuti izgovorenog u glavi. One riječi koje su u tekstu na neki način istaknute čujte izgovorene glasnijim tonom i intenzitetom glasa.
Jednostavni savjeti za "kod kuće"
- Bilješke sa sata detaljnije obradite kod kuće da ne biste zaboravili što se sve zaključilo taj sat
- Nabavite MIXCRAFT i snimajte gradivo na Cde... to će vam znatno olakšati učenje
- Učite u paru : prvo vi ispitujte, a onda neka vas ispituju.
- Glasno ponavljajte gradivo
Jednostavni savjeti za "na satu"
- Slušajte na satu. Tako ćete morati raditi manje kod kuće
- Sudjelujte u diskusijama na nastavi, pitajte pitanja, dajte neke odgovore ili prijedloge.....
- Vodite bilješke na satu, kratke i koncizne kao što smo naučili u tekstu o Medvednici – kod kuće si možete nadopuniti neke rupe i potom sve bitno snimiti na CD ili kazetu kako biste kasnije slušali tijekom učenja.
Nema komentara:
Objavi komentar